چاپ        ارسال به دوست

حجت‌الاسلام والمسلمين محمديان

معنويت در بين دانشجويان رشد چشم‌گيري داشته است

 

نوع اثر :

سخنراني

عنوان :

معنويت در بين دانشجويان رشد چشم‌گيري داشته است

صاحب اثر :

حجت‌الاسلام والمسلمين محمديان

منبع :

خبر دانشگاه پايگاه اطلاع رساني نهاد


 

معنويت در بين دانشجويان رشد چشم‌گيري داشته است

محمديان گفت: نتايج پژوهش‌هاي صورت گرفته نشان مي‌دهد در دو سال گذشته معنويت در بين دانشجويان رشد چشم‌گيري داشته است.

به گزارش خبر دانشگاه پايگاه اطلاع رساني نهاد، حجت‌الاسلام والمسلمين محمديان، نماينده مقام معظم رهبري در دانشگاه‌ها و عضو شوراي عالي انقلاب فرهنگي در جلسه معارفه مسوول جديد دفتر نهاد در دانشگاه علم و صنعت سخن مي‌گفت با اعلام اين خبر افزود: ما در كشوري هستيم كه بزرگترين تحول قرن در عرصه فرهنگي و سياسي در آن اتفاق افتاده و بيشترين تاثير را در جهان معاصر داشته است.

وي با اشاره به اين كه جهان كنوني را يك مديريت كلان اما پنهان و پشت پرده اداره مي‌كند و انقلاب اسلامي ايران روبروي اين جريان ايستاده است، افزود: امروزه آن مديريت كلان به گونه‌اي عمل مي‌كند كه همه نخبگان و سياستمداران و مردم فكر كنند كه خودشان دارند جامعه‌شان را اداره مي‌كنند، اما انقلاب اسلامي هوشيارانه روبروي آن ايستاد و باعث ايجاد موج بيداري در دنيا گرديد.

عضو شوراي عالي انقلاب فرهنگي افزود: تقابل دين و علم كه بزرگترين آموزه اين مديريت كلان است با به وجودآمدن انقلاب اسلامي به چالش كشيده شد و اگر ما امروز بتوانيم به دنيا نشان دهيم كه دين مي تواند علم و تكنولوژي را هدفمند، بارور و جهت‌دار سازد بالاترين نياز بشر را پاسخ گفته‌ايم.

وي در ادامه با تاكيد بر مطالبات اصلي مقام معظم رهبري مبني بر تهيه نقشه جامع علمي كشور و نهضت توليد علم افزود: اگر زماني لازم بود كه جوانان و دانشجويان لباس رزم بپوشند و در جبهه‌ها حضور يابند، امروز جهاد در اين است كه كلاس‌هاي درس رونق پيدا كند و آزمايشگاه‌هاي ما به محل عبادت و قرب به خداوند و گام برداشتن در صراط مستقيم تبديل شود.

محمديان در ادامه به وضعيت معنوي دانشگاه‌ها و نتايج پژوهش‌هاي انجام گرفته در اين زمينه پرداخت و افزود: بحمدالله در چند سال گذشته شاهد رشد بسيار خوبي در ابعاد معنوي دانشجويان بوده‌ايم.

وي در ادامه بر پژوهش‌هاي انجام گرفته در معاونت پژوهشي نهاد اشاره كرد و گفت: ما در سال 84 يك پژوهش جامع و استاندارد با موضوع ميزان پايبندي دانشجويان به فريضه نماز انجام داديم و در سال جاري همان پژوهش صورت گرفت. نتايج بدست آمده حاكي از رشد توجه و پايبندي به فريضه نماز در بين دانشجويان است.

وي برخي از مولفه‌هاي اين دو پژوهش را بدين‌گونه بر شمرد: جامعه آماري كليه دانشجويان دانشگاه‌هاي كشور اعم از دولتي و آزاد و حجم نمونه 2000 نفر بوده است. در سال 84، 76% از دانشجويان اعلام كرده بودند كه نماز مي‌خوانند در سال 86 ، اين رقم 83% مي باشد. در سال 84، 58% از دانشجويان اعلام داشته‌اند كه در مسايل شرعي تقليد مي‌كنند اين رقم در سال 86 ، به 82% رسيد. ميزان شركت دانشجويان درنماز جماعت در سال 84، 55% و در سال 86، 66% بوده است.

وي افزود: هم‌چنين در سال 84، در پاسخ به اين سوال كه آيا از زمان ورود به دانشگاه تاكنون در ميزان پايبندي شما به نماز تغييري حاصل شده است 40% دانشجويان جواب مثبت داده اند در حالي كه اين رقم در سال 86 به 43% رسيده است.

در اين جلسه كه با حضور پرشور اعضا تشكل‌ها و طيف‌هاي مختلف دانشجويي در دانشگاه علم و صنعت برگزار شد از زحمات و تلاش‌هاي حجت‌الاسلام والمسلمين نجفي روحاني تقدير به عمل آمد.


١٢:٢٩ - دوشنبه ٢٢ خرداد ١٣٩١    /    عدد : ١٢٣٨٢٢    /    تعداد نمایش : ٣٠٢٦


برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج