چاپ        ارسال به دوست

یادداشت حوزه علوم اسلامی دانشگاهیان در سالروز وحدت حوزه و دانشگاه؛

رسم غبارروبی از سند دانشگاه اسلامی در سالروز وحدت حوزه و دانشگاه

 

به گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها، حوزه علوم اسلامی دانشگاهیان در سالروز شهادت شهید دکتر محمد مفتح و روز وحدت حوزه و دانشگاه، یادداشت «رسم غبارروبی از سند دانشگاه اسلامی در سالروز وحدت حوزه و دانشگاه» را منتشر کرد. متن کامل این یادداشت به شرح زیر است:

 بسم الله الرحمن الرحیم

 روز وحدت حوزه و دانشگاه را باید روز  «دانشگاه اسلامی» نامید؛ روز پاسخگویی از عملکرد خود برای تحقق دانشگاه اسلامی. این روز را می‌توان روز غبارروبی از سند دانشگاه اسلامی نام نهاد؛ به خصوص با تأملی دوباره در راهبردها و اقدامات مرتبط با وحدت حوزه و دانشگاه.

 مروری بر دو راهبرد مرتبط با وحدت حوزه و دانشگاه:

 راهبرد ۸ (نظام فرهنگی تربیتی ): «ارتقای تعامل حوزه و دانشگاه با تأکید بر حل مشکلات فرهنگی سیاسی و اجتماعی جامعه»

 راهبردی که همسو با کلام حکیمانه رهبر معظم انقلاب، وحدت حوزه و دانشگاه را به وحدت در هدف یعنی در تحقق جامعه اسلامی پیشرفته و جامعه امام تفسیر می‌کند.

 حال جای این پرسش است که حوزویان و دانشگاهیان برای هم‌افزایی حوزه و دانشگاه در حل مسائل جامعه چه تدبیری داشته‌اند؟ و در گام دوم انقلاب با چه تدبیری می‌توان جوانان حوزوی و دانشگاهی را پای حل مسائل جامعه آورد تا مشق نقش‌آفرینی تخصصی کنند؟

 راهبرد ۱۰ ( نظام آموزشی) : «نهادینه سازی تعامل آموزشی بین حوزه و دانشگاه»

 پرسش اصلی این است که آیا حوزه علمیه با تمام سرمایه اسلام نابش که انقلابی به عظمت انقلاب اسلامی ایران را رقم زد، به متن دانشگاه آمده است؟ آیا از ظرفیت دروس دانشگاه توانسته‌ایم در جهت تبیین رسالت الهی دانشجویان استفاده کنیم؟ سهم درس انقلاب در تبیین مراحل انقلاب اسلامی و نقش دانشجویان در تحقق دانشگاه اسلامی و  جامعه اسلامی چیست؟ جای الگوی جهاد علمی دانشجویان در دروس دانشگاه و دروس معارف کجاست؟ و بسیاری پرسش و دغدغه دیگر که اگر دغدغه‌مندان حوزوی و دانشگاهی هرساله با رویکرد حل مسأله و با سرمایه معارف اسلام ناب به آن اهتمام داشته باشند، تحقق اهداف دانشگاه اسلامی و جامعه اسلامی تسریع خواهد شد.

منبع: روابط عمومی نهاد نمایندگی رهبری در دانشگاهها

 


٠٩:٢٧ - شنبه ٣٠ آذر ١٣٩٨    /    عدد : ٥٦٢١٤٠    /    تعداد نمایش : ٥٠


برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج