چاپ        ارسال به دوست

دکتر جاسبی:

عملکرد شورای عالی انقلاب برای پیشرفت‌های علمی و فناوری کشور قابل توجه و تقدیر است

 آقای دکتر با عنایت به اینکه جنابعالی از اعضای قدیمی شورا هستید و  با توجه به گذشت بیش از سه دهه از تشکیل شورای عالی انقلاب فرهنگی عملکرد این شورا را در پیشرفت­های علم و فناوری کشور چگونه ارزیابی می­کنید؟

درباره عملکرد و کارنامه شورای عالی انقلاب فرهنگی در زمینه علم و فناوری و نقش این نهاد مهم در پیشرفت­های این بخش به عنوان کسی که بیش از سه دهه در شورا عضویت داشته باید بگویم یکی از اهم سرفصل­های فعالیت­های شورای عالی انقلاب فرهنگی در بیش از سه دهه فعالیت خود زمینه­سازی برنامه­ریزی و سیاستگذاری برای پیشرفت علم و فناوری در کشور بوده است.

نگاهی مختصر و گذرا به مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی نیز نشان می­دهد که بیشترین مصوبات شورا مربوط به بخش علم و فناوری بوده است. این مصوبات مهم در بخشی مربوط به بخش علم و فناوری و در بخشی مربوط به ایجاد یا اصلاح زیرساخت­های علم و فناوری کشور بوده است؛ یعنی مصوباتی که مربوط به وضعیت دانشگاه­ها، پژوهشگاه­ها، مراکز تحقیقاتی و ...بوده که در این مصوبات یا یک مرکز علمی ایجاد شده یا روند فعالیت آن مرکز علمی اصلاح شده است.

بعد از این مرحله شورای عالی انقلاب فرهنگی وارد مرحله مهم دیگری می­شود و آن مرحله عبارت است از تدوین، تصویب، و اجرایی­سازی اسناد ملی و راهبردی بخش علم و فناوری. در راس این اسناد، سند مهم نقشه جامع علمی کشور است که در مرحله اجرایی­سازی قرار گرفته است.

بنابر موارد فوق، باید بگویم عملکرد شورای عالی انقلاب در زمینه­سازی برای پیشرفت­های علمی و فناوری کشور مفید بوده و قابل توجه و تقدیر است.

علاوه بر موضوع سیاست گذاری در علم و فناوری و تصویب و اجرائی سازی اسناد ملی و راهبردی ایجاد و صدور مجوز راه اندازی مجموعه­های عظیم دانشگاهی مثل دانشگاه آزاد اسلامی، دانشگاه تربیت مدرس، دانشگاه پیام نور و دانشگاه ها و پژوهشگاه­های مختلف و مراکز فرهنگی و فرهنگستان­ها و مجموعه­های مختلف فرهنگی و هنری می­باشد که منشا آثار عظیمی در جامعه اسلامی ایران در چهار دهه گذشته بوده و پیشتازی این کشور را در سطح منطقه و برخی موارد در سطح جهان بوجود آورده است.   

میزان اجرای مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی را چطور ارزیابی می‌کنید و در جهت اجرایی شدن مصوبات شورا در سطوح بالا چه راهکارهایی به نظرتان می­رسد؟

در پاسخ به این سوال باید بگویم اصولا اجرای مصوبات نهادهای قانون­گذاز و سیاستگذار در کشور از فراز و نشیب­هایی برخوردار است؛ یعنی اینگونه نیست که مصوبات این نهادها 100 درصد اجرایی شده باشد.

این موضوع شامل همه نهادها از جمله، مجمع تشخیص مصلحت نظام و مهمتر از همه مجلس شورای اسلامی نیز می­باشد البته برخی مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی به دلایل مختلف و از جمله کمبود منابع مالی اجرایی نشده است.

در مورد راهکار حل این مشکل به نظر من استفاده از تجربه ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور معتبر به نظر می­رسد؛ یعنی شورا باید سعی کند در مصوبات خود صراحتاً دستگاه­های مجری آن سند و مرکزی که اجرای آن سند را باید مدیریت و پیگیری ­کند و جدول زمان بندی برای اجرای مصوبات خود داشته باشد.

آقای دکتر با توجه به عضویت حضرتعالی در شورای اسلامی شدن دانشگاه­ها و مراکز آموزشی و ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور، میزان اجرای این اسناد را چگونه ارزیابی می­کنید؟

در شورای اسلامی شدن دانشگاه­ها و مراکز آموزشی تمرکز اصلی بر اجرایی­سازی سند دانشگاه اسلامی قرار دارد و در یک نگاه کلی، این شورا خوشبختانه در این زمینه به توفیقات خوبی دست یافته است.

در مورد ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور هم با توجه به این نکته که در روند تدوین این سند به موضوع اجرایی سازی توجه خوبی شده است، با تشکیل ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور یک نهاد قانونی و دارای اختیارات لازم مسئول اجرایی­سازی این سند است و تاکنون این روند علیرغم همه فراز نشیب­ها خوب بوده است.

با توجه به اجرایی شدن سند مهندسی فرهنگی و تشکیل جلسات ستاد مهندسی فرهنگی، به نظر شما اجرایی شدن این سند به چه میزان می­تواند در هم­افزایی دستگاه­های فرهنگی موثر باشد؟

تدوین سند نقشه مهندسی فرهنگی یکی از مطالبات رهبر معظم انقلاب از شورای عالی انقلاب فرهنگی بوده و خوشبختانه این سند در طی یک کار علمی و با استفاده از نظرات کارشناسان حوزوی و دانشگاهی تدوین شد. سپس این سند در بیش از 30 جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی به دقت مورد بحث و بررسی قرار گرفت و نهایتاً تصویب و ابلاغ شد.

نکته منحصر به فرد در مورد سند نقشه مهندسی فرهنگی این است که این مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی توسط روسای جمهور سابق و فعلی ابلاغ و امضاء شده است.

هم­اکنون نیز خوشبختانه با مساعی دبیر محترم شورای عالی انقلاب فرهنگی جلسات ستاد هماهنگی و راهبری اجرای نقشه مهندسی فرهنگی به طور منظم در حال برگزاری است و تاکنون مصوبات خوبی داشته است.

به نظر اینجانب مهم­ترین مصوبه این ستاد ایجاد ارتباط بین نقشه مهندسی فرهنگی و نظام بودجه­ریزی کشور است چون یکی از اصلی­ترین عوامل اجرایی شدن برخی مصوبات همه نهادهای سیاستگذار مشکل بودجه است و ایجاد این  ارتباط می­تواند مشکل اصلی عدم اجرای مصوبات ستاد هماهنگی و راهبری نقشه مهندسی فرهنگی موثر باشد.

در مورد تاثیر اجرایی شدن سند نقشه مهندسی فرهنگی در هم­افزایی دستگاه­های فرهنگی نیز باید بگویم با توجه به این نکته که ستاد راهبری و هماهنگی اجرای نقشه مهندسی فرهنگی در این زمینه فعال می­باشد امید است این هم­افزایی افزایش پیدا کند.

منبع: روابط عمومی شورای عالی انقلاب فرهنگی


١٤:١٨ - شنبه ٢٣ آذر ١٣٩٨    /    عدد : ٥٦١٨٦٠    /    تعداد نمایش : ٣١


برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج