چاپ        ارسال به دوست

رؤسای واحدهای دانشگاه آزاد برای اجرایی کردن سند اسلامی شدن دانشگاه‌ها اهتمام ورزند

 به گزارش گروه علمی و دانشگاهی خبرگزاری فارس به نقل از روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی، حجت‌الاسلام والمسلمین روح الله شاطری دبیر شورای اسلامی شدن دانشگاه ها در نشست هم‌اندیشی و آشنایی با راهبردها، رویکردها، اولویت‌ها و سیاست‌های دانشگاه آزاد اسلامی به ارائه مشخصه های دانشگاه در تراز انقلاب اسلامی پرداخت.

وی با بیان اینکه سند اسلامی شدن دانشگاه ها در سال 92 وارد عرصه اسناد بالادستی آموزش، سیاستگذاری و برنامه‌ریزی شد، گفت: این سند به دنبال این است تا راهبردی مناسب برای آموزش عالی کشور باشد.

شاطری با بیان اینکه دانشگاه تراز انقلابی، دانشگاهی است که مناسبات و اصول و موازین لازم در ایجاد همترازی با اهداف انقلاب اسلامی را داشته باشد، اظهار داشت: مسئولان دانشگاه‌ها باید برای رسیدن به چنین دانشگاهی تمام توان و تلاش خود را به کار گیرند.

دبیر شورای اسلامی شدن دانشگاه ها خاطرنشان کرد: از جمله اقداماتی که در چند سال گذشته در دانشگاه ها مرسوم شده، تدوین اسناد راهبردی در عرصه های مختلف است؛ تا سال گذشته، ۱۵ دانشگاه موفق به تدوین سند راهبردی شده اند. رؤسای دانشگاه‌ها باید در تدوین اسناد راهبردی خود به اسناد بالادستی نظام نیز توجه جدی داشته باشند و اولویت‌ها، سیاست‌ها و اهداف خود را از این اسناد استخراج کنند.

وی در ادامه با اشاره به یکی از فرمایشات مقام معظم رهبری مبنی بر اینکه اگر بخواهید دانشگاه علمی شود، باید اسلامی شود، افزود: کار علم این است که حقایق موجود در عالم را شناسایی کند و بر اساس آن، قانون گذاری کند؛ برای اسلامی شدن دانشگاه ها علوم دنیا را کنار نمی گذاریم، اما این علوم را با نگاه دینی و نگاه الهی پیاده می کنیم.

شاطری با بیان اینکه دانشگاه تنها نهاد تعلیم نیست، بلکه نهاد تعلیم و تربیت است، گفت: سند اسلامی شدن دانشگاه‌ها که محصول کار مشترک حوزه و دانشگاه بوده است، حاصل برداشت مترقی دانشگاهیان و حوزویان است و معتقد است که باید تعلیم و تربیت به طور همزمان انجام شود.

وی در ادامه با اشاره به سیر تحول دانشگاه گفت: ابتدا دانشگاه های سنتی وجود داشت، پس از آن دانشگاه نسل دوم و سپس دانشگاه نسل سوم و کارآفرین وارد عرصه شدند. مأموریت دانشگاه کارآفرین، تحقیقات، آموزش و جامعه است.

دبیر شورای اسلامی شدن دانشگاه ها با اشاره به ویژگی ها و کاربردهای دانشگاه خاطرنشان کرد: کارآفرینی، سرمایه‌گذاری، وابستگی متقابل، استقلال، دو منظور بودن و انعطاف پذیری از ویژگی‌های دانشگاه است.

وی در پایان خطاب به رؤسای واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی گفت: اولین مسئولان و متولیان سند اسلامی شدن دانشگاه ها، رؤسای واحدها هستند و باید نسبت به اجرای و عملیاتی کردن این سند توجه جدی صورت گیرد.

طباطبایی: اساتید دانشگاه باید وظیفه اصلی خود را تدریس با تهذیب بدانند

در ادامه این نشست سیدحسین طباطبایی سرپرست مرکز امور حقوقی و صیانت از دارایی های دانشگاه آزاد اسلامی به ارائه راهبردها، سیاست‌ها و اولویت‌های مرکز حقوقی دانشگاه پرداخت.

وی خاطرنشان کرد: تکلیف و مأموریت اصلی مجموعه حقوقی این است که مراقبت کنیم تا همکاران مجموعه دانشگاه آزاد اسلامی در محضر الهی و نهادهای نظارتی کشور سربلند باشند.

طباطبایی با تأکید بر اینکه حقوق یک علم و مهارت است که باید به متخصصین امر سپرده شود، گفت: رؤسای واحدها باید در این زمینه دقت کافی را به کار برند.

وی در ادامه با اشاره به ساختار مرکز حقوقی و صیانت از دارایی‌های دانشگاه گفت: هر فعالیت و مأموریت سازمانی مرتبط در این مرکز تجمیع شده است. یعنی در واقع دانشگاه آزاد اسلامی از نظر حقوقی تنها یک ماهیت دارد.

 

وی خطاب به رؤسای واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی گفت: تلاش کنیم تا فضای دانشگاه، یک فضایی آراسته اخلاقی باشد. اساتید دانشگاه باید وظیفه اصلی خود را تدریس با تهذیب بدانند.


١٠:٠٨ - شنبه ١٢ مرداد ١٣٩٨    /    عدد : ٥٥٧٣٣١    /    تعداد نمایش : ١٣٨


برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج