چاپ        ارسال به دوست

رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها:

 

حجت‌الاسلام والمسلمین رستمی رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها در جلسه  324  که با موضوع «ارائه راهکارهای نقش‌آفرینی فعال آموزش عالی در قبال بیانیه گام دوم رهبری» تشکیل شد گفت: رهبر فرزانه انقلاب مجموعه چهل سال حرکت انقلاب را یک گام دانستند و امروز را زمان برداشتن گام دوم . به عبارت بهتر تمامی مبارزات، مجاهدات و تلاش‌هایی که از ابتدای انقلاب تا امروز انجام یافته گام اول است و حالا زمان آغاز گام دوم انقلاب فرارسیده؛ این بیانه به عنوان چراغ راه و به تعبیری دکترین و مانیفست باید مورد توجه و مداقه قرار بگیرد، نباید به دنبال حرکت عجولانه یا هیجانی و پرسروصدا بود. مطالبه مقام عظمای ولایت این است که این بیانیه در فضاهای دانشگاهی تبدیل به گفتمان شود.

ایشان معتقدند زمانیکه بیانیه تبدیل به گفتمان شد مطالبه اتفاق می‌افتد. بسیج کردن نیروها و به خط شدن و به تحرک واداشتن آنها برای حرکت رو به جلو اتفاق می‌افتد. اینها همه حوزه‌هایی است که اولین و اصلی‌ترین مسئولیت این جمع را متوجه خود می‌سازد.

نایب رییس شورای اسلامی شدن دانشگاه‌ها در این جلسه که آخرین جلسه شورا در سال 97 بود و با حضور وزیر علوم، دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی و سایر اعضای شورا تشکیل شد افزود: رسالت ما این است که این بیانیه ارزشمند را به گفتمان تبدیل کنیم و نگذاریم به فراموشی سپرده شود. من فکر می‌کنم هم شورای اسلامی شدن دانشگاه‌ها و هم سند دانشگاه اسلامی این ظرفیت را دارند که محملی برای مطالبه این گفتمان باشند. مخاطب این بیانیه نسل جوان است و مهمترین مجموعه جوان ما مجموعه دانشگاهی است.

دکتر غلامی رئیس شورای اسلامی شدن دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی در این جلسه گفت: آنچه از روح فرمایشات آقا در بیانیه گام دوم برمی‌آید این است که باید برای نسل آینده فکر و برنامه‌ریزی کنیم. ایشان در قسمتی  از بیانیه می‌فرمایند: «آنچه به دست آوردیم قابل توجه است و آنچه باید اتفاق بیفتد بسیار مهم» آنچه باید اتفاق بیفتد را جوانان باید انجام دهند و من اعتقاد دارم جوانان دانشگاهی و دانشجوی ما ظرفیت‌های بالایی دارند که اگر همدلی و هماهنگی را در فضای دانشگاه‌ها بیشتر و تقابل‌ها را کم کنیم، می‌توانیم همگان را به سمت هدف مشترکی در اعتلای نظام اسلامی و تحقق آرمان‌های انقلاب سوق دهیم.

در بحث اخلاق نیز که از اشارات خاص رهبر معظم انقلاب در این بیانیه است  باید راهبردی تعریف شود و به اجرا درآید تا به جوانان کمک شود از مهلکه و مصیبت‌های بی‌اخلاقی دور بمانند.

پس از سخنان رییس و نایب رییس شورا، حجت‌الاسلام والمسلمین شاطری دبیر شورای اسلامی شدن دانشگاه‌ها جهت تبیین موضوعی و بیان ابعاد و مولفه‌های بیانیه گام دوم در انطباق با سند دانشگاه اسلامی همچنین نقش و کارکرد آموزش عالی در تحقق اهداف آن ضمن تشریح هدف از تشکیل این جلسه گفت: ما بر دنبال آنیم که مشخص کنیم در فرایند تحول و تعالی انقلاب اسلامی در سال‌های پیش‌رو وظایف و سهممان در تحقق این اهداف و منویات مقام معظم رهبری چیست؟ امری بدیهی است که هر شخص و مسئولی باید از نگاه خود و سازمان متبوعش سهم و وظیفه خود را ذیل یکی از آرمان‌های اصیل انقلاب، یعنی تحقق دانشگاه اسلامی و حرکت علمی جهت دستیابی به تمدن نوین اسلامی مشخص و دنبال نماید.

وی در بخش توصیه‌های هفتگانه رهبر معظم انقلاب به جوانان که به تعبیر او مهمترین بخش بیانیه است، در ارتباط با حوزه مأموریت شورا به تشریح چهار توصیه پرداخت و اضافه کرد:در حوزه های  علم و پژوهش، اخلاق و معنویت، استقلال و آزادی و بحث سبک زندگی؛ در صورتی که هر دستگاه و شورای سیاستگذاری نسبت به حیطه مأموریت خود سهمش را برعهده گیرد و ادا نماید تحقق اهداف مطروحه در بیانیه محقق خواهد شد. نگاه تعالی‌جویانه و تحول‌طلبانه مقام معظم رهبری در این بیانیه حفظ ساختارهای موجود، تقویت نقاط قوت و استفاده از  ظرفیت‌های ایجاد شده متکی بر تلاش فرهیختگان و نخبگان در اداره نظام و کشور است.

حجت الاسلام شاطری افزود: خطاب فرمایشات متوجه جامعه جوان کشور است که موتور اصلی حرکت و پیشرفت هر جامعه‌ای را تشکیل می‌دهد. بنابراین یکی از اصلی‌ترین مخاطبان، همین شورای سیاستگذاری است که می‌تواند زمینه و بستر مناسب را برای تحقق آرمان‌های رهبر در چله دوم انقلاب فراهم آورد. می‌توان با رعایت حفظ ساختارها و ظرفیت‌های بوجود آمده در این چهل سال و با تکیه بر سیاست‌ها، اصول و اقدامات مصوبی که از بارش فکری صاحبنظران دانشگاهی در سند دانشگاه اسلامی آمده نقشه راه را در حوزه پژوهش و علم ترسیم کرد. متأسفانه هنوز تعامل صحیحی بین نهادهای علمی حوزه و دانشگاه و حتی ارکان مختلف موجود در آموزش عالی شکل نگرفته که این نیازمند یک ساختار برنامه‌ای دقیق و عزمی جدی است.

پژوهش‌ها باید به سمتی هدایت شوند که تدوین نظامات فکری موردنیاز جمهوری اسلامی را برای اداره کشور تدوین و تأمین کنند.

در حوزه مسائل کرسی‌های آزاداندیشی و بخش استقلال و آزادی هرچند اقدامات خوبی صورت گرفته لکن نیازمند تبیین حقوق و تکالیف آزاداندیشان و سامانه‌های رفتاری و مراقبتی هستیم تا آزاداندیشان با دانستن قواعد صحیح حق و تکالیفشان را بشناسند.

در حوزه سبک زندگی دانشجویی، دانشگاهی و عرصه‌های علمی قدم‌های مثبتی برداشته شده اما الگوی دقیقی لااقل برای محیط فرهیختگی ارائه نشده. تجربه نشان داده آنجا که ضرورت با عزم و اراده حاکمیت و مسئولان گره خورده توفیقات بیشتری حاصل شده است.

با ارائه توضیحات دبیر جلسه، اعضاء به بیان نظرات خود پرداختند که در این میان دکتر عاملی دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی ضمن تأیید این سخنان گفت: تلقی بنده از بیانیه این است که گام اول را برداشتیم و اکنون زمان برداشتن گامی دیگر است. گام دوم یعنی بازمهندسی چهل سال آینده انقلاب، نظام حکمرانی انقلاب، فرایندها و روندها. در این مسیر ایجاد تغییرات طبیعی و بدیهی است. در این بیانیه هدف بلندی ترسیم شده که همان استقرار جامعه اسلامی است. ما در هدف‌گذاری و سیاستگذاری‌ها باید این سوال را مدنظر داشته باشیم که برای استقرار جامعه اسلامی، علم چه وظیفه‌ای دارد؟

این بیانیه، بیانیه نظام تفکر انقلاب اسلامی است و باید از جناحی شدن آن پرهیز کرد.

از دیگر حاضرین در جلسه معاون فرهنگی سیاسی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها بود. حجت‌الاسلام صالحی با بیان اینکه رمز جاودانه بودن انقلاب این است که برگرفته از فطرت است افزود: بیانیه حضرت آقا به عنوان یک تفسیر مطابق با فطرت هم به باورمندان به انقلاب، هم به کسانی که منشأ تشتت  تفسیر از انقلاب و اختلاف هستند و هم به منتقدان انقلاب، تفسیر دقیق و متقنی  ارائه داد تا نتوانند نقاط قوت انقلاب را نادیده بگیرند. این تفسیر یک تعریف از انقلابی‌گری و تضمینی برای مقابله با تحریف انقلاب است.

حجت‌الاسلام والمسلمین کلانتری معاون دانشجويي فرهنگي دانشگاه آزاد اسلامي با اشاره به نکات کلیدی بیانیه افزود: عصاره بیانیه گام دوم این است که در طول چهل سال انقلاب آنجا که به ارزش‌های انقلابی تمسک کردیم موفق‌تر بودیم و هرکجا کوتاه آمدیم ناکام‌تر ماندیم. انقلابی‌گری، انقلابی بودن، جوان، امید، تحرک، سخت‌کوشی، کار جهادی و تمدن نوین اسلامی واژه‌های چشمگیر این بیانیه‌اند که نوید امید به آینده می‌دهند.

وظیفه اصلی ما این است که به تبیین انقلاب بپردازیم بدان معنا که انقلاب را به نسل جدید معرفی کنیم.

دکتر آخوندزاده مشاور معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت گفت: در طول دو دهه انقلاب به صراحت می‌توان گفت تنها حامی بخش علم و فناوری کشور مقام معظم رهبری بوده‌اند. در این چهل سال، تحقیقات یکی از معدود بخش‌هایی است که با سرمایه‌گذاری اندک رتبه اول منطقه را کسب کرده است.

دکتر طیبی عضو شورای اسلامی شدن دانشگاه‌ها و رئیس جهاد دانشگاهی نیز با تأکید بر اینکه تعریف درستی از انقلابی‌گری نداریم ادامه داد: به نظر من 4 موضوع در این بیانیه متذکر شده است. حفظ اصول، پیشرفت، حرکت جوانان و استفاده از نسل جوان و از همه مهمتر این بحث که انقلاب دارای انعطاف‌پذیری برای تصحیح خطاهای خودش است. باید برای نسل جوان روشن شود الگوسازی یعنی چه؟ چگونه می‌توان با برنامه‌ریزی درست در شرایط تحریم پیشرفت کنیم و با دنیا تعامل معقول داشته باشیم .

دکتر زارعی رئیس سازمان بسیج اساتید ضمن تایید سخنان دیگر اعضا شورا گفت: این بیانیه دارای روح مردم سالاری دینی - تمدنی است و پس از آن علم و کارآمدی دیگر ابعاد آن را تشکیل می‌دهد. آقا در بیانیه گام دوم به سه واژه کلیدی در حوزه علم و پژوهش اشاره دارند: رستاخیز علمی، انقلاب علمی و روحیه جهادی. برای بازگرداندن نشاط عملی به دانشگاه‌ها همچون سال‌های اول انقلاب به روحیه جهادی نیازمندیم.

همچنین در پایان، خانم آیت‌اللهی رییس شورای فرهنگی اجتماعی زنان و عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به نقش و تأثیر تعیین‌کننده زنان در جامعه افزود: در این بیانیه آمده: «بی‌شک فاصله میان بایدها و واقعیت‌ها همواره وجدان‌های آرمان‌خواه را عذاب می‌دهد» لذا بر شورای اسلامی شدن دانشگاه‌ها واجب است فاصله میان وضعیت موجود دانشگاه‌ها را با بایدهایی که سال‌هاست رهبری به ویژه در ماه‌های مبارک رمضان برای دانشگاهیان ترسیم کرده‌اند بررسی کند و خلأها را با بایدهایی که در سند دانشگاه اسلامی آمده بسنجد. همچنین اقداماتی که می‌تواند مطابق توصیه‌های رهبری در این بیانیه، اخلاق و معنویت را در دانشگاه‌ها ارتقاء بخشد مشخص سازد.

 


١٥:١١ - دوشنبه ٢٧ اسفند ١٣٩٧    /    عدد : ٥٥١٣٤٢    /    تعداد نمایش : ٢٤٠


برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج