چاپ        ارسال به دوست

دبیر شورای اسلامی شدن دانشگاه ها در نشست با معاون فرهنگی نهاد:


حجت الاسلام شاطری دبیر شورای اسلامی شدن دانشگاه‌ها در جلسه‌ای با حضور حجت‌الاسلام صالحی معاون فرهنگی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها با اشاره به اینکه یکی از مهمترین مأموریت‌هایی که از سوی شورا با قید فوریت و به اتفاق آرا برعهده نهاد به عنوان رئیس کمیته فرهنگی ـ اجتماعی گذاشته شد تجزیه، تحلیل و ارائه راهکار در رفع آسیب‌های اجتماعی است. قطعاً یکی از اولویت‌های هر مدیر فرهنگی تجزیه و تحلیل و رفع آسیب‌های فرهنگی اجتماعی است.

یکی از تکالیف معطل و بر زمین مانده نهاد د راین حوزه تدوین پیوست فرهنگی فعالیت‌های جاری در دانشگاه‌هاست. کلیه فعالیتهای جاری در دانشگاه‌ها باید پیوست فرهنگی داشته باشند. در این صورت نیاز به رصد و کنترل جزء به جزء نیست  و کارها در ریل و مسیر درست خود قرار خواهد گرفت.

وی خاطرنشان ساخت: بحث مهم ما در شورا، بحث شاخص‌هاست. در حال حاضر با گذشت 5 سال از ابلاغ و اجرای سند اسلامی شدن دانشگاه‌ها در سال 92 اولین دوره بازنگری سند آغاز شده است. آنچه مسلم است مصوبات سند محصول بارشهای فکری مسئولین ذیربط دانشگاه‌هاست و نتیجه سیاستگذاری انتزاعی افراد بیرونی نیست. بنابراین موارد آن به عنوان مطالبه قابل پیگیری هستند.

او افزود: از دیگر تکالیف کمیته فرهنگی اجتماعی »تدوین نظام جامع فرهنگی تربیتی» است که به عنوان اقدامات پیشران سند در اولویت مأموریت‌های نهاد قرار گرفته است. متأسفانه پس از گذشت چهل سال از انقلاب شکوهمند اسلامی هنوز یک مانیفست فرهنگی برای  سیاستگذاری و برنامه‌ریزی‌‌های متولیان فرهنگی وجود ندارد و هرکس براساس تشخیص و تمایلات خود برنامه‌ریزی و اولویت‌بندی می‌کند. درحالیکه اگر نظام جامع فرهنگی تربیتی تدوین شود گشایش‌های بسیاری ایجاد خواهد شد. این بدان معناست که الگوی عملیاتی جامعی در حوزه فعالیتهای فرهنگی ناظر بر بینش‌ها، گرایشات و رفتارهای دانشجویان، اساتید و حتی کارکنان ترسیم شود تا این فعالیت‌ها را اثربخش نماید.  اگر این نگرش نظام‌واره و نگاه سیستمی شکل گیرد و ایجاد شود یک برنامه‌ریزی و اجرای متوازن پیش خواهیم داشت بدین معنا که نه باورهای مخاطبان مورد غفلت قرار می‌گیرد و نه گرایشات، تمایلات و ارزش‌های حاکم بر رفتارشان مورد بی‌توجهی قرار خواهد گرفت.

وی در تشریح صحبت‌های خود اشاره کرد: به طور مثال در حوزه ازدواج نگرش جوانان نسبت به مفهوم خانواده دچار اختلالات مفهومی شده است.

بحث ازدواج سفید، هم‌خانگی و امثال آن که باعث شده اصلاً نوبت به طرح مسئله ازدواج نمی‌رسد که شما بخواهید بحث آسیب‌شناسی خانواده را مطرح کنید. بنابراین باید در این حوزه به مباحث اومانیستی و فردگرایی همچون راحت‌طلبی، تن‌آسایی و تنوع‌طلبی که در حوزه باورها و ارزشهای جوانان جای باز کرده است توجه شود و مورد آسیب‌شناسی و اصلاح قرار گیرد. یعنی هم حوزه بینش و باورها و هم ارزشها و قواعد مفهومی حاکم بر رفتار و هم خود رفتارها و محصولات، آثار و نمادهای آن به طور متوازن مورد مداقه قرار گیرد.

این یک نگاه قابل دفاع و برازنده نهاد است که خوشبختانه امکان آن فراهم است.

 


١٣:١١ - چهارشنبه ٢٤ بهمن ١٣٩٧    /    عدد : ٥٤٩٨٨٨    /    تعداد نمایش : ٢٣٨


برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج