چاپ        ارسال به دوست

آیت الله اعرافی تاکید کرد:

بازخوانی مستمر منشور جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی
نشست یک روزه «جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی، چالش‌ها و افق‌های پیش‌رو» به همت شورای تخصصی حوزوی شورای عالی انقلاب فرهنگی در شهر مقدس قم برگزار شد.
به گزارش مرکز خبر شورای عالی انقلاب فرهنگی، در مراسم افتتاحیه این نشست، آیت الله اعرافی – عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی و مدیر حوزه‌های علمیه کشور - طی سخنانی با گرامیداشت ایام الله دهه فجر و با اشاره به بیانات حضرت علی (ع) گفت: شخصیت مالک اشتر باید الگوی فعالان جبهه فرهنگی انقلاب باشد.
وی افزود: همانگونه که مالک از منظر امیرالمؤمنین (ع) همچون کوه سر به آسمان کشیده‌ای است که در لحظات وحشت و هراس به دشمن پشت نمی کند، شخصیت یک فعال جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی نیز بایستی الگو گرفته از تصویر مالک اشتر در دیدگاه امیرالمؤمنین (ع) باشد.
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی در ادامه با اشاره به ویژگی‌های انقلاب اسلامی ایران در مقایسه با سایر انقلاب‌های جهان، تاکید کرد: خصوصیت اصلی انقلاب اسلامی، ایمانی و قرآنی بودن آن است که با اجتهاد متناسب با زمان از سوی امام خمینی (ره) مدیریت شده است.
امام جمعه موقت قم گفت: جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی باید با خطوط فرهنگی و انقلابی در اندیشه‌های امام خمینی (ره) همراستا باشد.
وی افزود: با اینحال و با گذشت چندین سال از عمر انقلاب اسلامی، جبهه فرهنگی انقلاب در معرض چالش‌هایی قرار داد که ممارست و پالایش در این زمینه از تمامی اعضای آن انتظار می رود.
رئیس جامعه المصطفی (ص) العالمیه با اشاره به چالش های پیش روی جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی و لزوم توجه به این چالش ها، ادامه داد: "فقر و ضعف نظری و تئوریک در مبانی انقلاب اسلامی متناسب با زمان" از اولین چالش‌های پیش روی جبهه فرهنگی انقلاب است.
وی گفت: هرچند در بنیان‌های معرفتی و فقاهتی فاقد ضعف بنیادی هستیم، ولی مسئله الگوسازی و نظام سازی جامع و اصیل متناسب با نیازهای نو از دغدغه‌های فعلی در جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی است.
آیت الله اعرافی افزود: در بسیاری از دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی کشور فاقد حضور تئوریک اندیشه‌‌ها و نظریات بومی و اسلامی متناسب با نیازهای زمان هستیم، که در این زمینه بیش از همه از حوزه‌های علمیه انتظار می رود که فقرهای تئوریک و نظری موجود را جبران نماید.
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: "ضعف در گفتمان سازی" از جمله چالش‌های دیگر جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی است و توانمندی در ارائه نظریه‌ها و نظام‌های فکری بنیادینی که از آن بهره مند هستیم از چالش‌های جدی این حوزه است.
وی ادامه داد: یک ظرفیت ادبی و گفتمانی در بیان شیوا و قلم رسا نهفته است که به عنوان مثال در کتب شهید مطهری قابل مشاهده است.
مدیر حوزه‌های علمیه کشور گفت: مراقبت‌های اخلاقی و معنوی از دیگز مسائل مهم پیش روی اعضای جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی است و انقلابی تمام عیار باید بتواند نقطه انفصال میان انفعال و وادادگی و همچنین تصلب و تحجر را به خوبی تشخیص دهد تا از شاخصه‌های انقلاب منحرف نشود.
رئیس جامعه المصطفی (ص) العالمیه افزود: در تشخیص و معیار این حوزه، حجت برای ما حضرت امام خمینی (ره) و مقام معظم رهبری (مدظله العالی) است و توسعه تفاسیر بدون ضابطه از شاخصه‌های انقلاب می تواند خطرات بسیاری را به همراه داشته باشد.
مدیر حوزه های علمیه کشور گفت: اجتناب از نگاه‌های جناحی، عدم فاصله جبهه انقلاب از مردم و دردهای مردم و همچنین رویکرد جبهه ای و مکمل از مسائل مهمی است که باید مورد توجه قرار گیرد.
وی افزود: به حول و قوه الهی و برکت رهبری امام (ره) و رهبر معظم انقلاب (مدظله العالی) و خون شهداء امروز جبهه فرهنگی انقلاب قوی است و از مزیت حضور جوانانی بهره می گیرد که پای آرمان‌های انقلاب ایستاده اند.
به گزارش مرکز خبر شورای عالی انقلاب فرهنگی، وی در پایان نیز گفت: با نگاه به چالش ‌های پیش رو، منشور جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی توسط نخبگان حوزوی و دنشگاهی باید دائما بازخوانی و به روز رسانی شود.


١٥:١٣ - يکشنبه ١٥ بهمن ١٣٩٦    /    عدد : ٥٣٥١٦٢    /    تعداد نمایش : ٤٨٧


برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج