چاپ        ارسال به دوست

جلسه 310 شورای اسلامی شدن دانشگاهها و مراکز آموزشی

به گزارش مرکز خبر شورای عالی انقلاب فرهنگی، در این جلسه که به بحث و بررسی پیرامون طرح سطح‌بندی و رتبه‌بندی دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی اختصاص داشت، گزارش تهیه‌شده توسط معاونت آموزشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ارائه شد.

در این گزارش با تشریح شاخص‌ها و معیارهای این رتبه‌بندی، دلایل در نظر گرفتن این شاخص‌ها و معیارها نیز تشریح شدند.

پس از ارائه این گزارش، دکتر شریعتی نیاسر، معاون آموزشی وزیر علوم،‌ تحقیقات و فناوری گفت: این رتبه‌بندی اساس و بنیان اعطای امتیازات مختلف به دانشگاه‌ها خواهد بود.

وی افزود: بعد از ارائه نتایج این رتبه‌بندی به دانشگاه‌های غیردولتی، تحرک خوبی در مسیر بهبود و ارتقاء کیفیت آموزشی، پژوهشی و... را شاهد هستیم.

در بخش دیگری از این گزارش با اشاره به برخی از نهادهای بین‌المللی رتبه‌بندی علم و فناوری وگستره فعالیت این نهادها، معیارهای این نهادها و مشخصات عملکرد هر یک از این نهادها و تفاوت آنها با یکدیگر نیز مورد اشاره قرار گرفتند.

به گزارش مرکز خبر شورای عالی انقلاب فرهنگی، بعد از ارائه این گزارش، اعضاء به بیان نظرات و پیشنهادهای خود پرداختند، که اهم آن به شرح ذیل است: لزوم تحلیل دقیق از وضعیت علمی و فرهنگی دانشگاه‌ها، تدوین پیوست فرهنگی برای طرح‌های پژوهشی و پیمایشی دانشگاه‌های کشور، در نظر گرفتن امتیاز برای فعالیت‌های میان‌رشته‌ای در هر دانشگاه، توجه به میزان درآمدهای پژوهشی ناشی از قرارداد با صنعت در هر دانشگاه،‌ تبیین چرایی و چگونگی رتبه‌بندی دانشگاه‌ها، در نظر گرفتن اسناد بالادستی حوزه علم و فناوری کشور و ایجاد یک نظام رتبه‌بندی واحد برای سنجش آموزش عالی در کشور.

دکتر منصور غلامی، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری هم در پایان این جلسه گفت: باید نگاه ملی در حوزه آموزش عالی شکل بگیرد زیرا نگاه منطقه‌ای در این زمینه مفید نیست.

وی افزود: هماهنگی و انجام بین کلیت آموزش عالی کشور اعم از دانشگاه آزاد اسلامی و آموزش پزشکی باید در این حوزه ایجاد شود.

 

 


١٤:٣٢ - سه شنبه ١٩ دی ١٣٩٦    /    عدد : ٥٣٤٠٤٥    /    تعداد نمایش : ٥٦٤


برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج