چاپ        ارسال به دوست

جلسه 309 شورای اسلامی شدن دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی شورای عالی انقلاب فرهنگی، روز دوشنبه مورخ 4/10/1396

جلسه 309 شورای اسلامی شدن دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی شورای عالی انقلاب فرهنگی، روز دوشنبه مورخ 4/10/1396 به ریاست دکتر منصور غلامی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در محل دبیرخانه این شورا برگزار شد.

به گزارش مرکز خبر شورای عالی انقلاب فرهنگی، در ابتدای این جلسه اعضا شورا با توجه به بررسی بودجه کل کشور در مجلس شورای اسلامی بر لزوم تخصیص بودجه مناسب به منظور اجرای سند دانشگاه اسلامی تأکید کردند.

همچنین پیرو تذکر برخی اعضا در مورد لزوم برنامه‌ریزی برای آشنایی بیشتر مسئولین دانشگاه‌ها با سند دانشگاه اسلامی، حجت‌الاسلام‌والمسلمین شاطری، دبیر شورای اسلامی شدن دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی گفت: بالغ بر 14 جلسه یک روز در 14 دانشگاه کشور و حدود 156 ساعت کارگاه توجیهی برای متولیان برگزار شده است.

وی افزود: دبیرخانه شورای اسلامی شدن دانشگاه‌ها، آماده است در این زمینه، گزارش تفضیلی خود را ارائه نماید.

دبیر شورای اسلامی شدن دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی ادامه داد: باید کمیته‌های چهارگانه ذیل سند دانشگاه اسلامی به عنوان بازوهای اجرایی شورا تضمین اولویت‌ها، ارائه پیشنهادات جهت اجرای راهبردها و سند دانشگاه اسلامی، رصد و پایش در مرحله اجرا را برای بازنگری در روش‌ها به شورا انعکاس دهند.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین شاطری همچنین با توجه به نقش دانشگاه‌ها در مدیریت بحران‌های طبیعی، بر لزوم تعریف نقش دانشگاه‌ها در این زمینه تأکید کرد.

دکتر منصور غلامی، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری هم در این زمینه طی سخنانی گفت: با توجه به توان قابل توجه کشور در زمینه علوم مرتبط با زلزله‌شناسی، می‌توان از این ظرفیت به‌منظور تبیین علمی این حوزه و جلوگیری از گسترش شایعات استفاده کرد.

وی افزود: همچنین در حوزه مدیریت بحران هم باید دانشگاه‌ها نقش خود را ایفا کنند.

به گزارش مرکز خبر شورای عالی انقلاب فرهنگی، دکتر منصور غلامی در زمینه موضوعات مطرح شده در زمینه دانشگاه علمی کاربردی، بر لزوم قانونمند شدن ضوابط حاکم بر فعالیت‌ این دانشگاه تأکید کرد.

دستور نخست جلسه 309 شورای اسلامی شدن دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی، ارائه گزارش طرح مطالعاتی "سطح‌بندی و رتبه‌بندی دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی دولتی" بود، که توسط معاون آموزشی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری ارائه شد.

در این طرح تحقیقاتی با اشاره به لزوم سطح‌بندی و رتبه‌بندی دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزشی مبتنی بر طرح آمایش آموزش عالی برخی از مراحل انجام این طرح تحقیقاتی با مشارکت اساتید دانشگاه‌های مختلف تشریح شد.

 

در بخش دیگری از این گزارش با استناد به برخی آمارهای ارائه شده توسط پایگاه‌های معتبر علم‌سنجی بین‌المللی، بر لزوم تدوین نظام ملی معتبر مبتنی بر آموزه‌های اسلامی برای ارزیابی و اعتبارسنجی از دانشگاه‌های کشور تأکید شد.


١٥:٤٠ - سه شنبه ٥ دی ١٣٩٦    /    عدد : ٥٣٣٢٦٦    /    تعداد نمایش : ٥٢٢


برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج