چاپ        ارسال به دوست

جلسه 303 شورای اسلامی شدن دانشگاه ها و مراکز آموزشی

جلسه 303 شورای اسلامی شدن دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی، روز دوشنبه 25/11/95 به ریاست دکتر محمد فرهادی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در محل دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی برگزار شد.

به گزارش مرکز خبر شورای عالی انقلاب فرهنگی، در ابتدای این جلسه در خصوص نحوه ارتباط وزارت آموزش‌ و پرورش با این شورا، اعضا بر استمرار و تقویت بُعد پیوستگی نظام آموزش عمومی و نظام آموزش عالی تأکید نمودند.

در این جلسه همچنین حجت‌الاسلام‌والمسلمین محمدیان، رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری «مدظله‌العالی» در دانشگاه‌ها با اشاره به طرح موضوع چارچوب اقدام و عمل آموزش 2030 در جلسه اخیر شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: بر اساس تصمیم شورای عالی انقلاب فرهنگی این سند پس از جمع‌بندی حقوقی و محتوایی توسط دبیرخانه در صحن شورای عالی انقلاب فرهنگی مورد بحث و بررسی قرار خواهد گرفت.

وی همچنین با اشاره به برخی مباحث مطرح شده در مورد نحوه تدریس سرفصل‌های معارف اسلامی در دانشگاه‌ها افزود: هم اکنون یک جمع‌بندی و ارزیابی کلی در این زمینه شامل نحوه تدریس، تحول در سرفصل‌ها و بازخورد این دروس توسط نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری «مدظله‌العالی» در دانشگاه‌ها تدوین‌شده و آماده ارائه به شورای اسلامی شدن دانشگاه‌ها است.

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری ضمن اشاره به برخی مباحث در مورد رشته روانشناسی بالینی نیز افزود: در جلسه مشترک اینجانب با وزیر محترم بهداشت، درمان و آموزش پزشکی مقرر شد تا با همکاری دو وزارتخانه تکلیف این رشته و برخی دیگر از رشته‌های مشابه که مشتمل بر آموزش بالینی هستند، روشن شود.

به گزارش مرکز خبر شورای عالی انقلاب فرهنگی، در ادامه جلسه 303 شورای اسلامی شدن دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی، گزارش معاونت فرهنگی، اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری پیرامون اجرای سند دانشگاه اسلامی ارائه شد.

در این گزارش با اشاره به گستردگی فعالیت‌های صورت گرفته توسط وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در راستای اجرای «سند دانشگاه اسلامی» سرفصل‌هایی مانند سیاست‌گذاری، برنامه‌ریزی و اجرای فعالیت‌های دینی و انقلابی با تأکید بر مراسم اربعین؛ اعتکاف و گسترش و بسط فرهنگ ایثار و شهادت با تأکید بر راهیان نور و...؛ اقتصاد مقاومتی و اقتصاد دانش‌بنیان؛ کرسی‌های آزاداندیشی؛ انجمن‌های علمی؛ تعامل با نهادها و مراکز فرهنگی و اجتماعی و کاهش آسیب‌های اجتماعی مورد اشاره قرار گرفت.

به گزارش مرکز خبر شورای عالی انقلاب فرهنگی، پس از ارائه این گزارش اعضای شورای اسلامی شدن دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی به بیان نظرات و پیشنهادهای خود پرداختند؛ که اهم آن به شرح ذیل است: توجه بیشتر به تعمیق فرهنگ عفاف در دانشگاه‌ها با استفاده از ابزارهای نوین و متناسب با فضای دانشگاه، گسترش و تعمیق همکاری و تعامل بین حوزه و دانشگاه، تقویت حوزه‌های دانشجویی، کاربردی شدن مباحث طرح شده در کرسی‌های آزاداندیشی، ایجاد گفتمان واحد در راستای اجرای بهینه "سند دانشگاه اسلامی"، در نظر گرفتن موضوع "تمدن نوین اسلامی" و تلاش در راستای تحقق این هدف مهم، دسته‌بندی اقدامات اجرایی به اقدامات کوتاه‌مدت و بلندمدت، استفاده از ظرفیت‌های اردوهای جهادی در جهت محدودیت زدایی از کشور و در نظر گرفتن تنوع قومی و مذهبی در کشور به عنوان یک فرصت برای برنامه‌ریزی‌های فرهنگی.

 

به گزارش مرکز خبر شورای عالی انقلاب فرهنگی، پس از ارائه نظرات اعضاء مقرر شد تا با هماهنگی دبیرخانه شورای اسلامی شدن دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی، کمیته‌های چهارگانه اجرای نظامات سند دانشگاه اسلامی نسبت به ارزیابی فعالیت‌های انجام شده در این خصوص اقدام و گزارش آن را به شورا ارائه نمایند. 


١٣:١٧ - چهارشنبه ٢٧ بهمن ١٣٩٥    /    عدد : ٥١٧٠٥٢    /    تعداد نمایش : ٤١٠


برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج