معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم تأکید کرد:

ضرورت داشتن نگاه کلان در مواجهه با مسائل و فرصت های فرهنگی و اجتماعی در دانشگاهها

معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در پنجاه و ششمین نشست معاونان فرهنگی و اجتماعی دانشگاه های سراسر کشور که با شعار «دانشگاه مسئول و آرمانگرا» روز دوشنبه در سالن شهدای جهاد علمی این وزارت برگزار شد، بر ضرورت داشتن نگاه کلان در مواجهه با مسائل و فرصت های فرهنگی و اجتماعی در دانشگاهها تأکید کرد.

 دکتر عبدالحسین کلانتری در این نشست اظهار داشت: اینگونه نشست‌ها می‌تواند فرصتی برای تعامل و تجارب مشترک، همگرایی بیشتر، افزایش سرمایه اجتماعی، هم افزایی و یکسان کردن روال ها و رویه ها، بازنگری کارهای صورت گرفته و تعریف کارهای جدید باشد.

وی افزود: این نشست همچنین فرصتی است تا کارگروه‌هایی شکل گیرد تا کثیری از کارها در عرصه فرهنگی و اجتماعی را به اشتراک گذاشته و با عقل جمعی آن را حل و فصل کنیم.

معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم خاطرنشان کرد: پس از دوسال رخوت فعالیت های فرهنگی و اجتماعی، دانشگاه ها کار خود را آغاز کردند؛ در این مدت حوزه آموزش تعطیل نبود و حوزه پژوهش نیز کم فروغ تر بود ولی کماکان حیات داشت، اما حوزه فرهنگی و اجتماعی رخوت بسیاری را تجربه کرده است.

دکتر کلانتری گفت: به عبارتی دانشگاه از زیست خود خارج شد و فعالیت فرهنگی اجتماعی و سیاسی بسیار کم رنگ شد و بسیاری از فعالیت‌ها به فضاهای مجازی منتقل شد اما در حوزه فرهنگی و اجتماعی این اتفاق رخ نداد.

ضرورت توجه به فضای مجازی

وی افزود: امروز باید از فرصت های مجازی استفاده کرد و تهدیدها را مهار کرد. مدیریت فضای فرهنگی و اجتماعی دانشگاه ها بدون مدیریت فضای مجازی بسیار دشوار است. اگر برنامه و مدیریت فعالانه در فضای مجازی نداشته باشیم فرصت ها به تهدید تبدیل می شوند.

دکتر کلانتری تصریح کرد: نگرانی موجود آن است که مسائل انباشته شده با از سرگیری آموزش حضوری بر سر معاونان فرهنگی آوار شده مانع از آن شود برنامه های ایجابی داشته باشیم.

وی گفت: حضور دانشجویان و جوانان جوان در فضای دانشگاه‌ها فرصتی است که در اختیار هیچ نهادی در کشور نیست؛ طبیعتاً باید از این فرصت بهره لازم را ببریم لذا نگاه ما باید فرصت محور باشد نه تهدید محور.

معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم بیان کرد: تشکل ها و دانشجویان که هنوز آلوده به زنگار های میانسالی و کهنسالی که دامنگیر ما شده است نیستند، آنها زلال اند و از سر دغدغه و پویایی و امید به آینده اظهار نظر می‌کنند و ما باید کنشگری آنها را تسهیل کنیم.

تاکید بر عمل به اسناد بالادستی موجود

وی به داشتن نگاه کلان در مواجهه با مسائل و فرصت های فرهنگی و اجتماعی در دانشگاهها اشاره کرد و گفت: مسائل فرهنگی و اجتماعی در دانشگاه ها آنقدر زیاد است که این آسیب وجود دارد که ما گرفتار روزمرگی شویم.

دکتر کلانتری اظهار داشت: سند دانشگاه اسلامی بسیار پویایی دارد و قابل اتکا است علاوه بر آن سندهای بالادستی خوبی داریم لذا تقاضا می‌کنم انرژی خود را در تدوین سند ها نگذاریم و به سرلوحه قرار دادن و جاری کردن این برنامه های کلان در برنامه های روزمره باید بپردازید. به عبارتی روزمرگی نباید مانع از آن شود که نگاه تمدنی خود را از دست دهیم.

منبع: روابط عمومی وزارت علوم

 

 

کلمات کلیدی

0 نظر برای این مقاله وجود دارد

نظر دهید

متن درون تصویر امنیتی را وارد نمائید:

متن درون تصویر را در جعبه متن زیر وارد نمائید *