در جلسه شورای اسلامی شدن دانشگاه‌ها مطرح شد؛

تأکید وزیر علوم بر ضرورت عدم ورود به حریم خصوصی دانشجویان/ بررسی آیین‌نامه تشکیل دفتر ارتباط خانه و دانشگاه

جلسه 347 شورای اسلامی شدن دانشگاه‌‌ها و مراکز آموزشی به ریاست دکتر منصور غلامی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در محل دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی برگزار شد.

به گزارش مرکز خبر شورای عالی انقلاب فرهنگی در ابتدای این جلسه دکتر غلامی، با گرامیداشت مقام دانشمند هسته‌‌ای شهید محسن فخری‌زاده ابراز امیدواری کرد: خون این شهدا باعث دوام، همدلی و مقاومت بیشتر ملت بزرگ ایران در راستای اهداف انقلابی شود.در ادامه حجت‌الاسلام والمسلمین روح‌‌الله شاطری دبیر شورای اسلامی شدن دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی، با اشاره به سالگرد تشکیل شورای عالی انقلاب فرهنگی و هم‌چنین مناسبت‌های روز دانشجو و وحدت حوزه و دانشگاه در ماه جاری، وظایف شورای اسلامی شدن دانشگاه‌ها را در ارتباط با مناسبت‌‌های مذکور مهم دانست.
وی با انتقاد نسبت به رفتار سلیقه‌ای در برخی از دانشگاه‌ها پیرامون نحوه تأیید و احتساب امتیازات ماده 1 فعالیت‌‌های فرهنگی ـ تربیتی آیین‌‌نامه ارتقای اعضای هیئت علمی یادآور شد: علی‌رغم ارجاع امتیاز مذکور به کمیسیون فرهنگی- ‌تربیتی با مسئولیت معاونت فرهنگی دانشگاه، در برخی از موارد تأیید مربوطه؛ منوط به استعلام گروه آموزشی شده که خلاف رویه مرسوم است.
دبیر شورای اسلامی شدن دانشگاه‌‌ها در این خصوص، خواستار ایجاد نوعی وحدت رویه و تدوین دستورالعمل واحد از شاخص‌‌ها برای سنجش امتیازات ماده 1 آیین‌‌نامه ارتقاء اعضای هیئت علمی شد.
همچنین دکتر غلامی نیز با اشاره به اجرایی‌شدن آیین‌نامه ارتقای اعضای هیئت علمی از سال تحصیلی 1395 و جدول تنظیم‌شده برای احتساب امتیازات فرهنگی در دانشگاه‌ها تأکید کرد: این جدول امتیاز باید با نظر معاونت فرهنگی و کمیسیون مربوطه تکمیل شود.
به گزارش مرکز خبر شورای عالی انقلاب فرهنگی، دستور اول این جلسه به بررسی پیشنهاد نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌‌ها پیرامون «شمول قانون تأیید صلاحیت رؤسای دانشگاه‌‌ها در مورد  انتخاب رؤسای استانی دانشگاه‌‌های فرهنگیان و پیام نور» اختصاص داشت.
در ادامه خانم دکتر علم‌الهدی دبیر شورای تحول و نوسازی نظام آموزشی با اشاره به اهمیت دانشگاه فرهنگیان، تصویب ماده واحده «نحوه جذب منابع انسانی در مشاغل آموزشی و تربیتی وزارت آموزش و پرورش» را گامی بزرگ در جهت ارتقای وضعیت آموزش و پرورش کشور دانست.
وی با اشاره به تأکیدات مقام معظم رهبری (مدظله‌‌العالی) پیرامون نقش و اهمیت دانشگاه فرهنگیان پیشنهاد داد: دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی با همکاری شورای تحول و ارتقای علوم انسانی طرحی برای تدوین نظام جامع جذب، ارتقا و بازآموزی معلمان و اساتید تدوین کند.دکتر غلامی نیز تصریح کرد: دانشگاه فرهنگیان با توجه به رسالت جذب و تربیت معلمان نقش مهمی در نظام آموزش و پرورش دارد.
وی با اشاره به توجه ویژه مقام معظم رهبری(مدظله‌‌العالی) به دانشگاه فرهنگیان و نیاز کشور به تربیت معلمان توانمند، افزود:‌ مصوبات موجود در اساسنامه دانشگاه فرهنگیان (به خصوص ماده 28 این اساسنامه) و ماده واحده «جذب منابع انسانی در مشاغل آموزشی و تربیتی وزارت آموزش و پرورش» می‌تواند فرصت خوبی برای جبران نیاز انبوه به معلم کارآمد در این مقطع زمانی را فراهم سازد تا از این طریق ظرفیت‌‌ها و توانمندی‌های جامع نظام تربیت معلم کشور در تراز مطالبات مقام معظم رهبری(مدظله‌‌العالی) و نظام اسلامی ترسیم شود.
در همین رابطه دکتر غلامی پیشنهاد داد: دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی گزارشی از قابلیت‌‌ها و توانمندی‌‌های نیروی انسانی دانشگاه فرهنگیان تنظیم کند تا اقدامات مورد نیاز برای تقویت نیازهای دانشگاه فرهنگیان انجام شود.
وزیر علوم تأکید کرد: موضوع تکمیل کاستی‌ها و تقویت دانشگاه فرهنگیان با هدف استانداردسازی و حمایت از این دانشگاه در دستور کار جدی شورای اسلامی شدن دانشگاه‌‌ها و مراکز آموزشی قرار گیرد.در ادامه حجت‌الاسلام والمسلمین مصطفی رستمی رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها با اشاره به ماده 28 اساسنامه دانشگاه فرهنگیان خاطرنشان کرد: مطابق با گزارش‌‌های رسیده، ماده مذکور به‌درستی اجرا نمی‌شود.
وی با اشاره به لزوم تقویت زیرساخت‌ها و بودجه‌بندی در این زمینه، بر نقش ویژه شورای عالی انقلاب فرهنگی در مدیریت این فضا و کاهش چالش‌های مرتبط تأکید کرد.
همچنین دکتر حسین سلیمی رئیس دانشگاه علامه طباطبایی با اشاره به کمبود امکانات و هم‌چنین دخالت‌های متعدد مراجع و مراکز غیر دانشگاهی در امور دانشگاه فرهنگیان علی‌رغم موقعیت مهم این دانشگاه، تصریح کرد: در شرایط پیش رو نباید از اختیارات رئیس دانشگاه کاسته شود، چراکه تنها ابزار رؤسا در شرایط اینچنینی همان عزل و نصب مدیران است که با سلب آن، ناکارآمدی بیشتر خواهد شد.در ادامه دکتر سعید رضا عاملی، دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به مصوبه جلسه 833 شورای عالی انقلاب فرهنگی و تصویب تصویب ماده واحده «نحوه جذب منابع انسانی در مشاغل آموزشی و تربیتی وزارت آموزش و پرورش» خاطرنشان کرد: فرآیند استفاده از ماده 28 و 21 دانشگاه شهید رجایی قرار بوده در سه ماه تنظیم شود لذا موارد مطرح ‌شده در قالب تبصره، پیگیری و حتی‌الامکان از دستور جدید جلوگیری شود تا نیاز به تنقیح مقررات مجدد نباشد.همچنین دکتر مهدی نویدادهم، مشاور ارشد وزیر آموزش و پرورش در اجرایی شدن سند تحول بنیادین آموزش و پرورش ضمن تشکر بابت تصویب مصوبه جلسه 833 شورای عالی انقلاب فرهنگی، این مصوبه را جزو مصوبات تحول‌آفرین این شورا دانست و ابراز امیداواری کرد: این مصوبه برای پایان دادن به دغدغه‌های مربوط به جذب معلمان در آموزش و پرورش میسر واقع شود.
وی با اشاره به مفاد اساسنامه دانشگاه فرهنگیان و رسالت ویژه آن پیشنهاد کرد: برای مقوله تأیید صلاحیت مدیران استانی دانشگاه فرهنگیان از ظرفیت هیأت امنای دانشگاه فرهنگیان استفاده کرد.
در پایان بررسی دستور اول جلسه، دکتر غلامی با تأکید بر لزوم اجرایی کردن مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی از جمله اساسنامه دانشگاه فرهنگیان و ماده واحده جذب نیروی انسانی در آموزش و پرورش خاطرنشان کرد: خوشبختانه با تشکیل کمیته تأیید صلاحیت رؤسای دانشگاه‌‌ها در دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی روند نظارت‌‌ها افزایش مطلوبی پیدا کرده در حالی که از اختیارات رؤسای دانشگاه‌ها نیز کاسته نشده است.
وی همچنین بر لزوم تقویت درونی دانشگاه فرهنگیان در مقایسه با سایر دانشگاه‌ها تأکید کرد و ادامه داد: برای دستیابی به بهترین شرایط تحصیل و هم‌چنین افزایش توانمندی‌های کیفی در دانشگاه فرهنگیان بایستی اهتمام ویژه‌‌ای برای تحقق رسالت‌‌ها و اهداف این دانشگاه داشت.
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری افزود: با تقسیم وظایف اجرایی میان آموزش و پرورش و هیئت عالی جذب و همچنین با در نظر گرفتن بحث هم‌ترازی برای معلمان و اساتید، تربیت معلمان نسل آینده مورد توجه جدی قرار می‌گیرد.به گزارش مرکز خبر شورای عالی انقلاب فرهنگی دستور دوم این جلسه به ارائه گزارش معاونت فرهنگی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها در مورد آیین‌‌نامه تشکیل دفتر ارتباط خانه و دانشگاه اختصاص داشت.
در این رابطه حجت‌‌الاسلام علی تقوی، معاون فرهنگی سیاسی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری ضمن تأکید بر دو مقوله مهم ازدواج و خانواده به تشریح عملکرد نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری  در راستای ارتقای این دو مقوله و تشکیل مرکز ازدواج دانشجویی و مرکز خانواده پرداخت.در ادامه حجت‌الاسلام محمد هاشمی سرپرست سابق دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه خوارزمی و مدیر مرکز ازدواج دانشجویی نهاد، با اشاره به ارتباط میان خانواده و دانشگاه در سطح دانشگاه‌‌های وزارت علوم تأکید کرد: هدف از تدوین و اجرای طرح مذکور ایجاد نوعی انسجام مشخص در بخش‌های تربیتی، انضباطی و ازدواج در مسیر زندگی دانشجویان است.
وی ادامه داد:‌ با طرح تشکیل دفتر ارتباط خانواده و دانشگاه، موضوعات مختلفی از قبیل "تحقق انتظارات تربیتی"، "آشنایی خانواده‌ها با مسائل دانشگاه"، "شناخت ظرفیت‌های بالقوۀ خانواده‌ها در ارتباط با دانشگاه و بالفعل‌کردن آنها"، "تقویت ازدواج آسان، آگاهانه و بهنگام"، "ارتباط و تعامل دوسویۀ خانواده و دانشگاه جهت کاهش آسیب‌های اخلاقی و اجتماعی دانشجویان" و "تلاش برای رشد و تقویت اخلاقی دانشجویان" محقق خواهد شد.
حجت‌الاسلام هاشمی در ادامه با اشاره به اقدامات اجرایی نظیر برگزاری همایش‌ها، افزایش آگاهی خانواده‌ها، ارائه آموزش‌های لازم و اطلاع‌رسانی در مورد وضعیت دانشجویان تصریح کرد: استفاده حداکثری از فضای مجازی، نگاه و رفتار محرمانه و محترمانه، استفاده از کادر امین و هم‌چنین شناسایی افتخارات و نه‌فقط آسیب‌ها، از دیگر رویکردهای مهم این طرح است و شورای اسلامی‌شدن دانشگاه‌‌ها و مراکز آموزشی نیز در این میان وظیفه مهم سیاست‌گذاری و نظارت بر آیین‌نامه‌های مربوط را برعهده دارد.
در ادامه وزیر علوم، تحقیقات و فناوری بر احتساب این طرح به‌عنوان پیوست سند اسلامی‌شدن و همچنین ضرورت عدم ورود به حریم خصوصی دانشجویان تأکید کرد.دکتر عبدالله جاسبی عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی نیز در ادامه با اشاره به سطح گسترده مسائل پیش روی طرح مذکور یادآور شد: به دلیل نبود امکانات لازم در پیشبرد این امر لازم است تا با محدودسازی محدوده طرح مذکور، صرفاً به مسئله ارتباط دانشگاه با خانواده‌ها تمرکز شود که در این زمینه نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری ظرفیت لازم را دارد.دکتر حمیدرضا طیبی رئیس جهاد دانشگاهی نیز در ادامه خاطرنشان کرد: بایستی با تمرکز بر ویژگی استقلال‌طلبی در دانشجویان و توجه به موارد پرخطری که پیش روی جوانان وجود دارد توجه داشت که بسیاری از برنامه‌‌های ارائه شده در این طرح در فعالیت‌‌های دفاتر مشاوره در دانشگاه‌‌ها وجود داشته است.
دکتر سیدحسن امامی‌رضوی قائم مقام وزیر بهداشت در امور دانشگاه‌‌ها نیز با اشاره به نقش دفاتر مشاوره در دانشگاه‌‌ها و همچنین نقش اساتید در رسیدگی به امور دانشجویان بر لزوم شفاف‌‌سازی هرچه بیشتر میان کارکردها و وظایف مدنظر در این طرح با برنامه‌‌های اجرا شده در دانشگاه‌‌ها تأکید کرد.
حجت‌الاسلام والمسلمین رستمی نیز در ادامه با ضروری خواندن اهتمام و رسیدگی به مسائل دانشجویان بر لزوم تمرکز این امور زیر نظر رئیس دانشگاه و شورای فرهنگی هر دانشگاه تأکید کرد.
در ادامه دکتر عاملی نیز با تشریح بیانات مقام معظم رهبری (مدظله‌‌العالی) پیرامون مسئله امنیت، اقتصاد و فرهنگ و تأکید ایشان در ورود به «حوزه‌های اثرگذار فرهنگ» و پرهیز از صدور صرف آیین‌نامه، اساس‌نامه و قانون برای جامعه و فرهنگ، تصریح کرد: با توجه به ویژگی‌‌های دانشجویان در دوران جوانی و افزایش روحیه استقلال و بزرگ‌‌شدن در آنان، ‌لازم است تا طرح‌‌های این چنینی حس کنترل ‌شدن را به دانشجو القا نکند.
همچنین دکتر غلامی با تأکید بر نقش حراست دانشگاه در ایفای بخشی از وظایف ارائه شده در طرح مذکور خاطرنشان کرد:‌ برای خدمت‌رسانی صحیح به گروه سنی دانشجویان باید سه محور مشاوره، هدایت و مراقبت‌های سلامت باهم مورد توجه قرار گیرد.
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری ضمن تأکید بر لزوم تحدید محتوای طرح مذکور در قالب یک طرح راهبردی، پیشنهاد داد:‌ طرح مذکور را به ‌عنوان پیوستی برای سند اسلامی شدن دانشگاه‌‌ها و مراکز آموزشی در نظر گرفت.
در ادامه دکتر محمد علی کی‌نژاد عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی نیز با اشاره به ظرفیت‌‌های معاونت فرهنگی و اجتماعی در ساختار موجود دانشگاه‌ها، شرایط را برای اجرای طرح مذکور مساعد دانست.در پایان جلسه حجت‌الاسلام و المسلمین شاطری با اشاره به نقش و ظرفیت علمی دانشگاه‌ها در برون‌رفت از بحران‌هایی نظیر سیل در کشور و حل مسائل و مشکلات جامعه، بر شکل‌گیری ارتباط میان دانشگاه و مدیریت‌های کلان کشور براساس مفاد سند دانشگاه اسلامی تأکید کرد.

 

 

 
 
تهیه کننده:

0 نظر برای این مقاله وجود دارد

نظر دهید

متن درون تصویر امنیتی را وارد نمائید:

متن درون تصویر را در جعبه متن زیر وارد نمائید *