برگزاری نشست هم‌اندیشی دبیر شورای اسلامی شدن دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی با رئیس و اعضای شورای فرهنگی دانشگاه علم و صنعت

نشست هم اندیشی به منظور استفاده از تجربیات و رسیدن به راهکارهای عملی در اجرای راهبردهای سند دانشگاه اسلامی با حضور دبیر شورای اسلامی شدن دانشگاهها و مراکز آموزشی، رئیس و اعضای شورای فرهنگی دانشگاه علم و صنعت برگزار شد

دبیر شورای اسلامی شدن دانشگاه­ها و مراکز آموزشی بعد از ظهر روز دوشنبه 22 فروردین ماه 1401 در نشستی با حضور ریاست محترم دانشگاه علم و صنعت جناب آقای دکتر انبیاء و برخی اعضای شورای فرهنگی دانشگاه که به منظور  هم ­اندیشی و استفاده از تجربیات و رسیدن به راهکارهای عملی در اجرای راهبردها برگزار گردید، حضور یافت.

در ابتدای این نشست، دکتر انبیاء (رئیس دانشگاه علم و صنعت)، به تبیین برخی افتخارات دانشگاه علم و صنعت ایران و علت دریافت عنوان فیضیه دانشگاه‌ها از سوی مقام معظم رهبری در وصف این دانشگاه پرداخت.

دکتر انبیاء با توضیح این مطلب که اساتید و مسئولان دانشگاه ما، همواره دغدغه و مطالبه اسلامی شدن دانشگاه‌ها را داشته و دارند، گفت: در برنامه راهبردی پنجم دانشگاه علم و صنعت ایران، شیوه‌های اجرایی سند اسلامی شدن دانشگاه، تدوین شده و برای وزیر علوم نیز ارسال شده است. وی تاکید کرد: این علاقه دانشگاه علم و صنعت ایران است و ظرفیت آن نیز وجود دارد و ما می‌خواهیم مانند دانشگاه علم و صنعت ایران سایر فعالیت‌های فرهنگی، در این موضوع نیز پیشتاز باشد.

در ادامه، حجت­الاسلام والمسلمین شاطری در خصوص مراحل تصویب سند دانشگاه اسلامی توضیحات مبسوطی ارایه کرد و افزود: سند دانشگاه اسلامی در بین اسناد کشور، اولین سند ملی در سطح آموزش عالی کشور است که در سال ۱۳۷۶ تصویب و ابلاغ شد و رویکردی ایرانی، اسلامی، انقلابی، دینی دارد و سال ۱۳۹۲ بازنگری شد.

وی گفت: وظیفه ما در ستاد، انجام و ایجاد مناسبات مقبول برای ایجاد مقبولیت لازم برای روسای دانشگاه‌ها و کارگزاران علمی و انقلابی آموزش عالی کشور است، به گونه‌ای که ابهامی در زمینه اینکه چه می‌خواهند، در ذهنشان باقی نماند و تنها به دنبال محقق کردن آن باشند.

دبیر شورای اسلامی شدن دانشگاه­ها و مراکز آموزشی در سخنان خود، وحدت حوزه و دانشگاه را تعامل فراگیر و همه‌جانبه در راهبری علمی که می‌تواند از منابع وحی و آموزه‌های دینی هم برای یافتن پارادایم‌های علمی در تولید نظریه‌های علمی استفاده کند، تعریف و توصیف و افزود: ما به عنوان دبیرخانه و شورای سیاست‌گذار موظف هستیم شفاف‌سازی، هموارسازی، متناسب‌سازی و ماموریت‌گرایی کردن هر یک از دانشگاه‌ها را به اندازه اقتضائات و مقدرات و بر اساس فضیلت‌ها و مزیت‌های دانشگاهی انجام و دانشگاه‌ها را به تحقق سیاست‌ها، تشویق کنیم.

در بخش دیگری از نشست، دکتر سقزچی معاون خط­ مشی گذاری و راهبری دبیرخانه شورای اسلامی شدن دانشگاه­ها و مراکز آموزشی با اشاره به اینکه همسوترین، نجیب­ترین و سازگارترین سازمان­ها، دانشگاه­ها هستند، گفت: دانشگاه باید باور کند که می­شود رویکرد دین را در حوزه علم بیان کرد و دانشگاه موظف نیست فقط بحث علم را جلو ببرد بلکه باید دین هم جلو برده شود، وحدت حوزه و دانشگاه یعنی همسو شدن در راهبری دانشگاه.

وی افزود ما برای ادامه مسیر اگر 3 مسیر برای خود ترسیم کنیم کارهایمان جای خود را به درستی پیدا می­کند. بهینه­سازی، بومی­سازی و تمدن­سازی. این مسیر می­تواند یک تبیینی از اسلامی شدن باشد که رویکرد ما بهینه­سازی و بومی­سازی و تمدن­سازی اسلامی باشد. پارامترهای بومی­سازی باید در مباحث معرفتی اضافه شود.

در ادامه این نشست، مهندس نقره‌کار (مشاور فرهنگی رئیس دانشگاه)، به شرح اقدامات انجام شده در دانشگاه در راستای اجرای سند دانشگاه‌ اسلامی و برنامه‌‌ریزی‌های انجام شده پرداخت.

در پایان هم برخی از حاضران در جلسه نیز به ارائه نظرات و پیشنهادات خود در خصوص نحوه پیاده‌سازی و اجرایی نمودن «سند دانشگاه اسلامی» در دانشگاه‌ها پرداختند.

کلمات کلیدی

تصاویر

0 نظر برای این مقاله وجود دارد

نظر دهید

متن درون تصویر امنیتی را وارد نمائید:

متن درون تصویر را در جعبه متن زیر وارد نمائید *