در شورای اسلامی شدن دانشگاه‌ها صورت گرفت:

بررسی ابعاد و آثار کرونا بر فعالیت‌های آموزش عالی کشور

جلسه 341 شورای اسلامی شدن دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی به ریاست دکتر منصور غلامی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در محل دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی برگزار شد.

جلسه 341 شورای اسلامی شدن دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی به ریاست دکتر منصور غلامی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در محل دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی برگزار شد.

حجت الاسلام شاطری: لزوم همدلی، دلجویی و تسلای خانواده‌های شهدای حوزه سلامت

در ابتدای این جلسه حجت‌الاسلام والمسلمین روح الله شاطری دبیر شورای اسلامی شدن دانشگاه‌ها ضمن گرامیداشت یاد و خاطره مرحوم حجت‌الاسلام والمسلمین مهدی صالحی گفت: برای حجت‌الاسلام والمسلمین علی تقوی به عنوان معاون فرهنگی سیاسی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها آرزوی موفقیت دارم.

وی دستور جلسه را "بررسی ابعاد و آثار کرونا بر فعالیت‌های آموزش عالی کشور" بیان داشت و گفت: در ترم تحصیلی جاری آموزش عالی کشور درگیر ویروس کرونا شد و در صورت ادامه شرایط فعلی، برای سال تحصیلی آتی که از مهرماه آغاز می‌گردد باید تدابیری اتخاذ کنیم.

حجت‌الاسلام شاطری با اشاره به اینکه بعضی از اساتید پزشکی از شهدای حوزه سلامت هستند، تصریح کرد: همدلی، دلجویی و تسلای خانواده‌های این عزیزان توسط دستگاه‌های آموزش عالی کشور در یک فضا و فرصت مناسب ضرورت دارد.

 

دکتر غلامی:

درادامه جلسه دکتر غلامی وزیر علوم و ریاست شورا گفت: در ارتباط با موضوع کرونا، اکثر دانشگاه‌های ما تا پایان اسفند، آموزش مجازی را برنامه‌ریزی کردند و در شرایط حاضر اکثریت قریب به اتفاق دانشگاه‌ها موفق شده‌اند که آموزش مجازی را جایگزین آموزش حضوری کنند.

در سایر بخش‌ها مانند پژوهش و فناوری و پارک‌های علم و فناوری نیز اقدامات چشمگیری در ورود به مباحث تأمین و پشتیبانی ملزومات پزشکی و...  اتفاق افتاده است.

در مجموع در این دوره تقریباً نزدیک به 4 ماه یک حرکت جامع، خوب و امیدوارکننده صورت گرفته است. ما هیچ نگرانی برای اینکه ترم آینده تحصیلی را بهتر از ترم جاری آغاز و هدایت کنیم، نداریم.

 

تأکید بر بررسی بعد فرهنگی «سامانه یکپارچه ملی آموزشی، پژوهشی و تربیتی»

به گزارش مرکز خبر شورای عالی انقلاب فرهنگی، دکتر سعیدرضا عاملی دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی، در این جلسه با اشاره به خدمات ارزشمند وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در شرایط شیوع کرونا گفت: عملکرد این وزارتخانه بیان کننده این واقعیت است.

وی گفت: همچنین از وزارت علوم، تحقیقات و فناوری برای تسهیل کردن آموزش الکترونیک در این دوران تشکر می‌کنم.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی تأکید کرد در جلسه ستاد نقشه جامع علمی کشور مصوب شد کمیته‌ای متشکل از وزیر علوم تحقیقات و فناوری، وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی، وزیر آموزش و پرورش، معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری، رئیس دانشگاه آزاد اسلامی و دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی برای ایجاد یک «سامانه یکپارچه ملی آموزشی، پژوهشی و تربیتی» تشکیل شود.

دکتر عاملی ادامه داد: به همین منظور زیرکمیته‌ای متشکل از معاونین این دستگاه‌ها به منظور دریافت گزارش‌ها و پیشنهادات برای طراحی نهایی این سامانه ملی تشکیل شد.

وی ادامه داد: متأسفانه در حال حاضر با تفکر آنالوگ که نگاهی تک محصولی، دستگاهی و سازمانی است قصد اداره کردن محیط دیجیتال را داریم.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به اینکه فضای مجازی محیطی یکپارچه، فراگیر و پیوسته دارد، گفت:

در حال حاضر هر دانشگاهی به صورت مستقل از سامانه‌ای استفاده می‌کند.

دکتر عاملی افزود: در شورای اسلامی شدن دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی بحث فرهنگی «سامانه یکپارچه ملی آموزشی، پژوهشی و تربیتی» و فضای مجازی بررسی شود.

در ادامه جلسه دکتر کی نژاد عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی ضمن ابراز موافقت با کلیت تشکیل سامانه یکپارچه ملی آموزشی، پژوهشی و تربیتی گفت: دانشگاهها فعالیت های خود را در زمینه آموزش الکترونیک تا رسیدن به این سامانه جامع ادامه دهند و توقفی در کار به وجود نیاید.

 

دکتر امامی رضوی: همبستگی و همدلی ایجاد شده در دوران کرونا بی‌نظیر است

در ادامه جلسه دکتر سید حسن امامی رضوی دبیر شورای عالی برنامه‌ریزی وزارت بهداشت با اشاره به شکل گرفتن مسائل فرهنگی مثبت در دانشگاه‌های علوم پزشکی در دوران کرونا گفت: همبستگی و همدلی که در این دوران شکل گرفت، بی‌نظیر بود و حتی شاید بتوان گفت از دوران جنگ تحمیلی ایثارگری بیشتری انجام شد.

دکتر امامی رضوی با اشاره به کمک خیرین در تهیه غذا، دارو، ماسک، کمک‌های نقدی و همچنین درخواست برای پیوستن به کادر درمان، گفت: هزینه درمان کرونا در بیمارستان‌ها رایگان است و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تمامی این هزینه‌ها را تأمین می‌کند.

 

دکتر حقدوست: بازنگری در آیین‌نامه‌ها و مقررات آموزشی

در ادامه جلسه دکتر علی اکبر حقدوست معاون آموزشی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با اشاره به اپیدمی جدیدی که با ظهور ویروس کرونا در سطح جهان به راه افتاده است، بیان کرد: در برخی از مطالعات اپیدمیولوژی، میزان آلودگی در جامعه ما بسیار بالاتر از کشو‌رهای اروپایی بوده است که طبق بررسی‌ها اگر میزان انتقال به همین روال به صورت کم‌علامت یا بی‌علامت باشد، باعث افزایش ایمنی جمعی می‌شود. وی افزود: در وزارت بهداشت قرارگاه آموزش مجازی ایجاد کردیم که هر هفته حداقل یک جلسه کلیدی در آن برگزار می‌شود و تمام دانشگاه‌ها به صورت آبشاری از معاون آموزشی دانشگاه تا دانشکده‌ها و گروه‌ها در این قرارگاه هستند.

دکتر حقدوست با تأکید بر اینکه نگاه ما به آموزش مجازی، به عنوان آموزش مکمل است، گفت: باید تغییر ایجاد شده را به فرصت تبدیل کنیم که امیدواریم نقص‌هایی که در آموزش حضوری است با شرایط پیش آمده پوشش داده شود. وی در مورد لزوم اصلاح آیین‌نامه‌ها گفت: به سرعت در حال بازنگری در آیین‌نامه‌ها و مقررات هستیم تا موانع را از سر راه برداریم تا از این فرصت برای به روز کردن سیستم آموزشی استفاده شود.

 

دکتر لاری: شیوع کرونا نتوانست فعالیت‌های فرهنگی را متوقف کند

در ادامه جلسه دکتر سیما لاری معاون فرهنگی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: با همراهی و همدلی ستاد ملی کرونا و دانشگاه‌ها و معاونین بهداشتی توانستیم این بحران را در دانشگاه‌ها مهار کنیم. دکتر لاری گفت: برخی از دانشگاه‌ها بازگشایی شده و در حال حاضر هم به فعالیت خود ادامه می‌دهند اما در برخی استان‌ها به دلیل شرایط خاص، هنوز بازگشایی نشده‌اند. ایشان در خصوص انجام فعالیت‌های فرهنگی در شرایط کرونا اظهار کرد: شیوع ویروس کرونا نتوانست فعالیت‌های فرهنگی را متوقف کند ودانشجویان پیش از این هم استقبال خوبی از فعالیت‌های مجازی داشتند و کرونا باعث شد تا متوجه شویم این فضا تا چه اندازه می تواند مفید باشد.

وی با اشاره به اینکه 8500 دانشجو به پویش دانشجو که توسط وزارت بهداشت و وزارت علوم راه‌اندازی شد، پیوسته‌اند، گفت: در حال حاضر یک بانک اطلاعاتی از 8500 دانشجو داریم که از این تعداد 5500 مورد از دانشگاه علوم پزشکی بودند و در 4 بخش درمان، پیشگیری، تاب‌آوری و مستندسازی وزارت بهداشت را یاری دادند.

دکتر لاری با اشاره به برگزاری جشنواره‌های متعدد در وزارت بهداشت، گفت: مهمترین آن‌ها جشنواره بین‌المللی کاریکاتور است که بهترین کاریکاتوریست‌ها از 88 کشور جهان، اثرات خود را ارسال کردند و مراسم اختتامیه آن به زودی در پیام‌رسان آی گپ برگزار می‌شود.

وی جشنواره عهد جانانه را به عنوان یکی دیگر از جشنواره‌ها، نام برد و افزود: این جشنواره مربوط به خاطرات کادر درمان بوده و تشابه زیادی به جشنواره دفاع مقدس و فداکاری‌های رزمندگان آن دوره دارد.

دکتر لاری در پایان گفت: جشنواره‌های تیتر 12، سیمرغ و جشنواره‌های قرآنی هم همچنان در حال انجام است و نکته جالب اینکه مخاطبان جشنواره قرآنی به ویژه در ماه مبارک رمضان بیشتر از قبل شده بود.

 

دکتر طهرانچی: لزوم ضمانت‌های لازم برای برگزاری آزمون امن به صورت مجازی

در ادامه جلسه دکتر محمدمهدی طهرانچی رییس دانشگاه آزاد اسلامی بر ضرورت هماهنگی در حوزه آموزش عالی در شرایط شیوع کرونا تأکید کرد و گفت: در حال حاضر با توجه به ایام امتحانات شاهد این هستیم که شیوه‌های مختلف برای برگزاری امتحانات انجام می‌شود.

وی بر لزوم رعایت اخلاق آموزشی در برگزاری امتحانات به صورت مجازی، گفت: از 13 اسفند98 آموزش مجازی در دانشگاه آزاد آغاز شد و در طی دو ماه نزدیک به یک میلیون و 974 هزار کلاس آنلاین اصلی برگزار شده است.

دکتر طهرانچی ادامه داد: از این تعداد کلاس آنلاین دانشجویان باید 33 میلیون بار حضور آنلاین داشته باشند که 18 میلیون بار در کلاس آنلاین حضور داشتند و تعدای نیز به صورت آفلاین مراجعه داشتند.

وی با اشاره به اینکه در دانشگاه آزاد امکان اینکه دانشجویان در شهر و محل زندگی خود امتحان هماهنگ دهند، فراهم شده است، افزود: همچنین در شهرهای قرمز امتحانات به صورت مجازی است.

دکتر طهرانچی از طراحی سامانه‌ای برای ثبت اطلاعات دانشجویان دانشگاه آزاد برای برگزاری امتحانات در محل زندگی خود خبر داد و گفت: تا به حال 168هزار دانشجو برای جابجایی در این سامانه ثبت نام کرده‌اند.

رئیس دانشگاه آزاد در پایان سخنان خود بر لزوم ایجاد ضمانت‌های لازم برای برگزاری آزمون امن به صورت مجازی و هماهنگی بین دستگاه‌های آموزش عالی کشور تأکید کرد و گفت: زمینه‌های لازم برای برگزاری امتحانات به صورت مجازی فراهم شود چراکه در برخی شهرهای مرزی امکان اتصال اینترنت وجود ندارد.

 

حجت‌الاسلام رستمی: تسهیل ارتباط دانشجویان با مسئولین نظام

در ادامه جلسه حجت الاسلام والمسلمین مصطفی رستمی، رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری «مدظله‌العالی» در دانشگاه‌ها با تأکید بر اینکه اتفاقات بزرگی در فضای فرهنگی کشور رخ داده است، خاطرنشان کرد: ضرورت دارد در این زمینه مستندی از ایثارهای دوران کرونا تهیه شود.

وی با اشاره به اینکه فضای دانش‌آموزی بالاجبار به استفاده از فضای مجازی سوق داده شد، گفت: آسیب شناسی این فضا و تهیه پیوست‌های رسانه‌ای توسط شورای عالی انقلاب فرهنگی، شورای عالی فضای مجازی و... ضرورت دارد.

حجت الاسلام رستمی به عنایت مقام معظم رهبری «مدظله‌العالی» برای دیدار با دانشجویان در همین ایام کرونا اشاره کرد و گفت: ایشان موضوع عفاف و حجاب را از رؤسای دانشگاه‌ها، مسئولین حوزه آموزش عالی و همینطور دانشجویان مطالبه کردند که ضرورت دارد شورای اسلامی شدن دانشگاه‌ها به این موضوع رسیدگی کند.

وی تسهیل ارتباط دانشجویان با مسئولین به منظور برطرف شدن شبهات دانشجویان را از دیگر مطالبات مقام معظم رهبری «مدظله‌العالی» بیان کرد و گفت: انجام این مأموریت توسط دستگاه‌های متولی کشور و به خصوص دستگاه‌های حوزه آموزش عالی انجام شود.

رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری «مدظله‌العالی» در دانشگاه‌ها بر لزوم هماهنگی دستگاه‌های آموزش عالی برای تحقق این مأموریت تأکید کرد و گفت: به همین منظور از ظرفیت شورای عالی انقلاب فرهنگی، شورای اسلامی شدن دانشگاه‌ها، وزارت علوم و... استفاده شود.

 

دکتر سلیمی: لزوم فراهم شدن زیرساخت‌های لازم برای برگزاری امتحانات به صورت مجازی

در ادامه دکتر حسین سلیمی رئیس دانشگاه علامه طباطبایی نیز با اشاره به برگزاری کلاس‌های آنلاین در این دانشگاه گفت: با توجه به شیوع کرونا به نوعی توفیق اجباری برای استفاده از فضای مجازی در حوزه پژوهش و آموزش شد.

وی از برگزار شدن 96 درصد کلاس‌های درس دانشگاه علامه طباطبایی به صورت آنلاین خبر داد و  گفت: 80 درصد دانشجویان و 90 درصد اساتید رضایت نسبی و کامل از این کلاس‌ها داشتند.

دکتر سلیمی بر لزوم فراهم شدن زیرساخت‌های لازم برای برگزاری امتحانات دانشگاه‌ها به صورت مجازی تأکید کرد و گفت: آموزش عالی در این شرایط که ترکیبی از فضای مجازی و حضوری است، باید آمادگی لازم را داشته باشد.

در ادامه جلسه نیز دکتر عبدالله جاسبی، عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به دوران پساکرونا گفت: دانشگاه‌های خارج از کشور نیز در پساکرونا برای بحث آموزش، ترکیبی از فضای مجازی و حضوری را استفاده می‌کنند.

وی با تأکید بر لزوم ارائه راهکاری برای امن و ایمن شدن فضای مجازی گفت: از پتانسیل دانشگاه‌ها برای تحقق این امر استفاده شود.

تهیه کننده:

تصاویر

0 نظر برای این مقاله وجود دارد

نظر دهید

متن درون تصویر امنیتی را وارد نمائید:

متن درون تصویر را در جعبه متن زیر وارد نمائید *